سوء تغذیه

سوء تغذیه
سوء تغذیه :

سوء تغذیه به حالتی گفته می شود که کسی ، دارای رژیم غذائی نامتعادل باشد . ممکن است غذای مصرفی خیلی کم یا خیلی زیاد باشد در هر دو صورت در رژیم غذائی یک یا چند ماده مغذی وجود ندارد .

سوء تغذیه در دو حالت به وجود می آید :

۱ ) برای رشد و نمو مواد مغذی کافی به بدن نرسد .

۲ ) یه دلائل اختلال در جذب روده ایی قادر به جذب مواد مغذی نباشد .

معمولا کسی که دچار سوء تغذیه است یا کالری کافی دریافت نمی کند یا در رژیم غذایی او پروتئین یا ویتامین ها و یا مواد معدنی وجود ندارد .

در ادامه سوء تغذیه با ما همراه باشید .

علائم بیماری های ناشی از سوء تغذیه :

تغذیه نامناسب و کمبود مواد مغذی در بدن ایجاد عوارض می کند که می توان به لاغری ، ورم پا ، ضعف و ناتوانی شدید جسمی و روانی ، بی علاقگی به کار و تفریح ، بی اشتهایی ، اشکال در تمرکز و حواس ، بی خوابی ، عصبانیت و بدخلقی ، زود رنجی ، دردهای پشت گردن ، عوارض جلدی ، عوارض گوارشی ، عوارض زبان و دهان ، ابتلا مکرر به سرماخوردگی ، اختلال در هماهنگی حرکات ، دردهای عضلانی و مفاصل ، سستی و ناتوانی عضلات ، گواتر ، جوش و دانه های اطراف دهان و بینی ، زخم روی گوش ، ترک و خشکی لب ها ، دیر جوش خوردن زخم ، تغییر شکل استخوان ، تورم پلک ، عفونت چشم ، اختلال در دید و شب کوری اشاره کرد .

عوارض سوء تغذیه :

فقر غذائی باعث بیماری های گوناگون مانند عدم رشد جسمی و روانی ، وقفه در سیر تکاملی ، پیدایش اختلال گوارشی ، بیماری های قلبی و عروقی ، دستگاه های عصبی و بیماری های دیگر می شود . سوء تغذیه در کودکان و نوجوانان بر روی رشد بدن و مغز تاثیر دارد و در توانایی آنها در یادگیری و پیشرفت تحصیلی تاثیر منفی دارد و مقاومت بدن این کودکان در برابر بیماری های عفونی کم می باشد .

علاوه بر آن کودکان دارای سوء تغذیه در بزرگسالی بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی ، دیابت ، فشار خون و سایر بیمارها نسبت به کودکان سالم می باشند . سوء تغذیه می تواند به دلائل زیر باشد :

۱ ) کمبود پروتئین :

کمبود پروتئین ، می تواند منجر به دو بیماری شایع شود که عبارتند از :

الف ) ماراسموس : شایع ترین نوع سوء تغذیه پروتئین است که ناشی از کاهش شدید کالری دریافتی می باشد .

از علائم آن ، لاغری مفرط ، تحلیل رفتن شدید ماهیچه و چربی زیر پوست ، پوست خشک و نازک ، موهای نازک و پراکنده به طوری که به راحتی کنده شود .

ب ) کواشیور کور : کمبود شدید پروتئین و در کنار آن عدم کالری کافی دریافتی و علائم آن ادم که نوع شدید از پشت شروع و در موارد شدید تر صورت را هم در بر می گیرد .

تغییر رنگ موها به رنگ قهوه ایی ، قرمز ، زرد یا سفید که با دادن پروتئین به بیمار رفع می شود . شکم این کودکان بزرگ ، که ناشی از ادم و بزرگی کبد است .